System poziomowania płytek z roku na rok zyskuje na popularności za sprawą łatwości użytkowania i precyzji jaką dzięki niemu można osiągnąć. Warto zaznaczyć, że zestaw złożony z klinów i klipsów może być stosowany zarówno przez profesjonalistów jak i osoby, które nigdy nie miały do czynienia z układaniem płytek.
Jednak niezależnie od poziomu umiejętności istnieje kilka istotnych informacji o których należy pamiętać przystępując do pracy.
Wszystkie systemy poziomowania działają na podobnej zasadzie, choć różnią się kształtem elementów i sposobem osiągnięcia płaszczyzny.
- Istotnym elementem jest sam rozmiar płytek. W przypadku użycia klipsów standardowych płytki powinny mieć od 3 do maksymalnie 16 milimetrów wysokości oraz w przypadku klipsów wysokich od 12 do 21 milimetrów.
- Integralną częścią tego systemu są oczywiście klipsy. Działają one jak podstawki i określają szerokość fugi. Kliny natomiast dociskają płytki do klipsów zapobiegając ich przesuwaniu
- Kolejno warto oszacować wielkość zestawu, gdyż większość systemów poziomowania płytek jest jednokrotnego użytku. Z klinów można skorzystać ponownie, lecz klipsy należy wyłamać po wyschnięciu kleju
- Ważna jest także grubość klipsa odpowiedzialna za szerokość fugi. Systemy różnią się od siebie pod względem „obsługiwanej” grubości płytki.
- Przy częstych lub długotrwałych pracach przydadzą się również kleszcze zaciskowe do systemu poziomowania, które ułatwią nam pracę.